Piotr Voelkel
Grupa VOX
Piotr Voelkel założyciel Grupy Kapitałowej VOX, założyciel Uniwersytetu SWPS, Fundacji Vox-Artis, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Inwestor strate-giczny wielokrotnie nagradzanego biurowca Bałtyk, podnoszącego wartość architektoniczną centrum Poznania. Znawca sztuki i promotor polskiego designu.
Biznesmen z wizją, humanista, filantrop. Nazywany polskim Steve Jobs’em uhonorowany:
• Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości,
• nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii Wizja I Innowacja
• nagrodą Wizjonerzy 2016 przyznawaną przez Dziennik Gazety Prawnej.
Mark J. Aubry
Współzałożyciel i Dyrektor generalny RHM, Ltd., Co.
Od ponad 20 lat Mark J. Aubry koncentruje się na budowaniu firm, które zapewniają strategiczne doradztwo dla przedsiębiorców i właścicieli firm. Obecnie jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym RHM, Ltd., Co., firmy zajmującej się zarządzaniem zdrowiem regeneracyjnym, zlokalizowanej w Stanach Zjednoczonych. RHM oferuje lekarzom zorientowanym na wpływy platformę doradztwa medycznego opartą na relacjach w branży medycyny regeneracyjnej. Mark mocno wierzy w znaczenie edukacji. Był nauczycielem i adiunktem, wykładając ekonomię, psychologię, zarządzanie biznesem, finanse i przedsiębiorczość.
Adam Tępiński
Współwłaściciel, Członek Zarządu Ceramiki Paradyż
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, specjalność: Ceramika i Szkło. Ukończył także podyplomowe studia Zarządzanie i Marketing na Uniwersytecie Łódzkim. Członek Rady Biznesu przy Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej oraz laureat licznych nagród branżowych i biznesowych. Współwłaściciel i członek zarządu Ceramiki Paradyż - polskiej, rodzinnej firmy, lidera i wiodącego producenta płytek ceramicznych w kraju.
dr Anna Tępińska - Marcinek
Współwłaścicielka, Członkini Zarządu Ceramiki Paradyż
Absolwentka Wydziału Chemicznego na Politechnice Warszawskiej, gdzie obroniła doktorat. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Zarządzania na Uniwersytecie Berkley w USA oraz studia podyplomowe z Zarządzania Finansami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współwłaścicielka i Członkini Zarządu Ceramiki Paradyż – polskiej, rodzinnej firmy, lidera i wiodącego producenta płytek ceramicznych w kraju.
Michał Wypychewicz
Prezes Zarządu ZPUE
Michał Wypychewicz jest Prezesem Zarządu ZPUE. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Standard & Poor’s (S&P Global Rating) - największej na świecie międzynarodowej agencji ratingowej jako Management Associate, jako konsultant biznesowy i projekt menadżer, współtwórca projektów internetowych Leaderland i Bizplaner.pl, współwłaściciel i dyrektor zarządzający MW&Partners, członek rady nadzorczej spółki giełdowej ZPUE w tym członek komitetu audytu tej spółki, w ZPUE SA jako pracownik produkcyjny, pracownik pionu handlowego, pracownik departamentu ds. strategii, dyrektor handlowy w spółce zajmującej się produkcją okien i drzwi. Studiował zarządzania strategiczne, financial management B.A. oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze. Ekspert w zakresie zarządzania strategicznego, strategii marketingowych, tworzenia systemów KPI i analiz finansowych.
Jarosław Pytkowski
Dyrektor Działu Pośrednictwa Ubezpieczeniowego, MetLife.
Od ponad 25 lat związany z branżą ubezpieczeń na życie. Jego kariera zaczęła się od pracy jako agent ubezpieczeniowy. Prawdziwy lider doceniany przez współpracowników. W wolnym czasie biega i… stale się szkoli, bo lubi wiedzieć, co w trawie piszczy.
Dagmara Krakówka
Instytut Biznesu Rodzinnego
Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w obszarze marketingowym, dziennikarskim jak i komunikacyjnym. Pracowała m.in. dla międzynarodowej korporacji oraz polskich przedsiębiorców. W zespole Instytutu Biznesu Rodzinnego prowadzi bieżącą komunikację na stronach projektowych, eventowych, na profilach social media, opiekuje się projektami wizerunkowymi i prowadzi biuro prasowe.
Dariusz Stasik
Prezes Zarządu i Właściciel W.P.I.P.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na Wydziale Organizacji i Zarządzania oraz Studiów MANAGEMENT w Harvard ICAN Instytut w Warszawie. Inicjator rozwoju idei smart building oraz wellbeeing w W.P.I.P., która stała się obecnie podstawą strategii biznesowej i kierunkiem rozwoju firmy. W oparciu o stworzoną profesjonalną Pracownię Projektową zaprojektował i wybudował w Jasinie k/Poznania Showroom, który jest pierwszym zero-energetycznym budynkiem produkcyjno-biurowym w Polsce – Smart Building Center – certyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum oraz z certyfikatem WELL Building Standard.
Autor bloga GOOD TIME FOR SMART CITY (www.dariuszstasik.com) oraz speaker na wielu konferencjach o tematyce SMART CITY i SMART BUILDING.
Inicjator lifestyle’owego projektu SAVE THE PLANET (www.savetheplanet.pl), którego celem jest budowanie świadomości ekologicznej i ograniczenie degradacji środowiska naturalnego w różnych wymiarach – począwszy od indywidualnych zachowań konsumenckich w obszarze kupowanych produktów i usług, po indywidualne budownictwo oraz wyposażenie wnętrz. Kreator kolejnego Showroomu Save the Planet Experience Center w CH Posnania który uzyskał certyfikat PLANET FRIENDLY na poziomie Loving. Założyciel Fundacji SAVE THE PANET oraz OŚRODKA BADAŃ I ROZOWJU SAVE THE PLANET.
dr Marta Widz
IMD Pictet Sustainbility in Family Business Award Research Fellow & Head of the Evaluation Committee, IMD Business School
Dr Marta Widz, jest pracownikiem naukowym jest pracownikiem naukowym IMD Business School w Lozannie w Szwajcarii, uzyskując najbardziej prestiżowe wyróżnienia na świecie dla firm rodzinnych: IMD Global Family Business Award, sponsorowaną przez Pictet oraz IMD-Pictet Sustainability in Family Business Award. Pełni funkcję członka jury bez prawa głosu w przypadku obu nagród oraz przewodniczy komisjom oceniającym.
Marta działa w obszarze badań, doradztwa i nauczania w dziedzinie firm rodzinnych. Współpracowała z wieloma firmami rodzinnymi o zasięgu globalnym, wielopokoleniowymi oraz z pierwszym pokoleniem, na rynkach rozwiniętych i wschodzących.
Pełni funkcję współprzewodniczącej Komitetu Programowego Globalnej Konferencji Instytutu Firm Rodzinnych (FFI) 2020, przewodniczącej ścieżki „Learning & Exchange” na konferencji International Family Enterprise Research Academy (IFERA) 2020. Jest częstym prezenterem dla Family Business Network (FBN), Hénokiens i Instytutu Biznesu Rodzinnego (IBR). Napisała wiele artykułów dla praktyków, rozdziałów w książkach, studiów przypadków i recenzowanych artykułów na temat firm rodzinnych.
Marta uzyskała tytuł doktora w Centre for Family Business na University of St. Gallen w Szwajcarii, jest absolwentką London School of Economics and Political Science (LSE), CEMS Global Alliance in Management Education, IMD Business School, Szkoły Głównej Handlowej i posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w branży finansowej i farmaceutycznej.
Benjamin Firmenich
Benjamin jest dyrektorem wykonawczym firmy Impact Finance, której siedziba mieści się w Genewie, gdzie pełni funkcję szefa działu relacji inwestorskich.
Benjamin jest członkiem platformy Firmenich Global Sustainability Exchange i zasiada w komitecie Next Gen rodziny Firmenich. W 2014 roku był współinicjatorem Geneva Nexus Salon, lokalnego meetupu Globalnej Inicjatywy Młodzieżowej Nexus.
Benjamin zasiada również w Radzie Doradczej Center for Sustainable Finance and Private Wealth Uniwersytetu w Zurychu. Benjamin zasiada w Komitecie Inwestycyjnym Impact Finance Fund. Stworzył Kharmax Impact Monitoring System, autorskie narzędzie firmy, które umożliwia spółkom portfelowym raportowanie wpływu. Posiada tytuł magistra nauk środowiskowych Uniwersytetu Wageningen oraz magistra nauk politycznych Uniwersytetu w Genewie.
Często podróżuje, aby spotkać się z inwestorami. Regularnie szkoli również nowych analityków w zakresie przeprowadzania finansowego i społecznej staranności firm (social diligence).
Katarzyna Marszalik
Specjalistka ds. rozwoju know-how, psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją we wspieraniu rozwoju osobowości. Śledzi i analizuje światowe trendy w rozwoju ludzi w organizacjach. Zarządza zasobami know-how oraz koordynuje działania związane z rozwojem nowych produktów w House of Skills. Współpracuje z trenerami i konsultantami w różnych obszarach merytorycznych. Projektuje i wdraża procesy rozwojowe, których celem jest poprawa komunikacji i zarządzania.
Dariusz Chełmiński
Senior Partner odpowiedzialny w House of Skills za obszar „Przywództwo”. Trener, konsultant i coach z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z Zarządami i Najwyższą Kadrą Menedżerską oraz doświadczeniem biznesowym: praktykował przywództwo w procesach zmiany i akwizycji
jako Dyrektor Centrum Rozwoju Kadr oraz Dyrektor ds. Restrukturyzacji w ABB Polska. Wykładał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wprowadzał program The Ken Blanchard Companies „Przywództwo SLII Experience™ Blancharda” na rynek polski, dostosowując go do polskich realiów biznesowych. Współautor książek „Dobre Przywództwo. Najlepsze praktyki polskich liderów biznesu” oraz „Pierwsze doświadczenia prywatyzacji”.
Anna Bielak-Dworska
Instytut Biznesu Rodzinnego
Przedsiębiorca w drugim pokoleniu. Od 2004 zaangażowana w działalność rodzinnej firmy. Fundatorka Fundacji Stajnia, dyrektor operacyjna organizacji. Jest odpowiedzialna za program rewitalizacji, w tym budowania międzynarodowej społeczności Kompleksu Pałacowo-Parkowego w Siemianowicach Śląskich. Współzałożycielka nieformalnej grupy ekspertów ds. rewitalizacji, współautorka programu edukacyjnego „Akademia Liderów Społecznych” i programu merytorycznego laboratorium rewitalizacji „ReviLAB”. Jest autorką i liderem merytorycznym międzynarodowej konferencji i warsztatów service design sprint „Co-design your P(a)lace. Aktualnie wdraża i koordynuje prace nad międzynarodowym projektem „Co-design your place”. Ekspertka w prestiżowym programie menadżerskim dla sukcesorów – Akademia Sukcesora.
Zofia Dzik
Instytut Humanites
Innowator, inwestor, doświadczony C-Level menadżer, pionier rynku fintech w obszarze direct w CEE opartego o zaawansowane nowe technologie (m.in. CEO TU Link4 S.A., przewodnicząca rady nadzorczej Intouch Strachovanie w Rosji), wieloletni Członek szeregu rad nadzorczych spółek giełdowych (m.in. CCC S.A. PKP CARGO S.A., Sanok Rubber S.A.) oraz członek Rady Ekspertów Forum Rad Nadzorczych przy GPW. Fundator Instytutu Humanites - think&Do tank w zakresie rozwoju Spójnego Przywództwa™ i kapitału społecznego, łączący tematykę Człowieka i Technologii, autorka Modelu „Wioski” Ekosystemu Społecznego, Modelu Spójnego Przywództwa™ oraz Modelu „Pętli”, Nielinearnego Modelu Długoterminowego Rozwoju Społecznego, wykładowca, mentor, juror, założyciel Akademii Przywództwa Liderów Oświaty oraz międzynarodowego Centrum Etyki Technologii; inicjator Ruchu Społecznego Dwie Godziny dla Rodziny na rzecz zbliżania ludzi i przeciwdziałania samotności (udział pracodawców z 18 krajów). Organizatorka corocznych konferencji dla liderów biznesu: "Spójne Przywództwo™. Człowiek i Technologia".
Prywatnie: niepoprawna marzycielka, żona, matka trojga dzieci lubiąca piesze wędrówki po pustyniach świata.
Dr Marta Widz
Pracownik naukowy w IMD Business School w Lozannie w Szwajcarii, uzyskała najbardziej prestiżowe wyróżnienia na świecie dla firm rodzinnych: IMD Global Family Business Award, sponsorowaną przez Pictet oraz IMD-Pictet Sustainability in Family Business Award. Pełni funkcję członka jury bez prawa głosu w przypadku obu nagród oraz przewodniczy komisjom oceniającym.
Marta działa w obszarze badań, doradztwa i nauczania w dziedzinie firm rodzinnych. Współpracowała z wieloma firmami rodzinnymi o zasięgu globalnym, wielopokoleniowymi oraz z pierwszym pokoleniem, na rynkach rozwiniętych i wschodzących.
Pełni funkcję współprzewodniczącej Komitetu Programowego Globalnej Konferencji Instytutu Firm Rodzinnych (FFI) 2020, przewodniczącej ścieżki „Learning & Exchange” na konferencji International Family Enterprise Research Academy (IFERA) 2020. Jest częstym prezenterem dla Family Business Network (FBN), Hénokiens i Instytutu Biznesu Rodzinnego (IBR). Napisała wiele artykułów dla praktyków, rozdziałów w książkach, studiów przypadków i recenzowanych artykułów na temat firm rodzinnych.
Marta uzyskała tytuł doktora w Centre for Family Business na University of St. Gallen w Szwajcarii, jest absolwentką London School of Economics and Political Science (LSE), CEMS Global Alliance in Management Education, IMD Business School, Szkoły Głównej Handlowej i posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w branży finansowej i farmaceutycznej.
Wojciech Jezierski
Abris Capital Partners
W Abris Capital Partners zajmuje się inwestycjami w spółki prywatne, w tym rodzinne. Jest odpowiedzialny za inwestycję w spółkę Graal (przetwórstwo ryb) oraz CADM (inżynierskie biuro projektowe), które są prowadzone wspólnie z założycielami tych firm. Jako Partner w Abris Capital Partners odpowiada za cały proces inwestycyjny, od pierwszych spotkań i inwestycję, przez codzienną współpracę ze spółką, aż do momentu wyjścia z inwestycji. Pełnił funkcję członka zarządu i dyrektora finansowego Novago, jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki Graal oraz CADM, zasiadał w radach nadzorczych spółek portfelowych Abris Capital Partners. Absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie – Saïd Business School, INSEAD, Szkoły Głównej Handlowej oraz Prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji w Warszawie.
Juliana Binhote jest badaczem naukowym. Ponadto jest prawnikiem i konsultantem ds. prawnych i przedsiębiorstw rodzinnych. Jest także właścicielem Korumak Services, współpracuje z Ifera Latam Communications oraz pracuje jako recenzent w kilku czasopismach naukowych.
Obecnie jest asystentem na University of Louisville, USA, gdzie kontynuuje doktorat z zakresu przedsiębiorczych firm rodzinnych. Jej zainteresowania badawcze obejmują strategiczne decyzje zarządcze dla firm rodzinnych, socjalizację członków rodziny następnego pokolenia, rozwój przywództwa oraz wpływ historii i pamięci na dziedzictwo firm rodzinnych, kulturę firm rodzinnych oraz wyniki zachowań organizacyjnych członków rodziny i osób spoza rodziny.
Juliana od lat angażuje się w zrozumienie firm rodzinnych. W trakcie swoich dotychczasowych doświadczeń akademickich miała okazję uczestniczyć w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych prezentujących artykuły badawcze dotyczące firm rodzinnych.
W trakcie swojej kariery akademickiej w zakresie prawa i biznesu koordynowała kursy i była wykładowcą dla uczniów prawa nieruchomości, kultur narodowych i negocjacji międzynarodowych oraz biznesu międzynarodowego na studiach magisterskich i magisterskich.
Uzyskała specjalizację prawniczą na Uniwersytecie w Lizbonie (Portugalia) oraz specjalizację z zarządzania i tytuł magistra w zakresie zarządzania biznesem na Papieskim Katolickim Uniwersytecie w Rio de Janeiro (Brazylia). W 2020 roku uzyskała certyfikat biegłości negocjacyjnej z Harvard Business School Online.
Obecnie jest adiunktem w dziedzinie przedsiębiorczości i przedsiębiorczości rodzinnej na Uniwersytecie Stetson i pracuje jako tymczasowy dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Rodzinnej. Isabel była pełnoetatowym członkiem wydziału na Illinois State University oraz University of Minnesota Duluth. Była adiunktem na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Kentucky, DePaul University, University of Illinois Springfield i była wizytującym naukowcem w College of Business and Social Science na Uniwersytecie Aarhus w Danii.
Jej badania zostały opublikowane w Family Business Review, Journal of Family Business Strategy, International Journal of Management Practices, Communication Monographs, Communication Yearbook, Management Communication Quarterly, Corporate Communications: An International Journal, Journal of Management Studies, Journal of Cross-Cultural Psychology, The Handbook of Crises Communication oraz w drugim wydaniu Handbook of Research in Family Business.
Ekspert w dziedzinie ładu korporacyjnego oraz strategicznego planowania sukcesji i dziedzictwa rodzinnego. Służył jako doradca dla wielu rodzin biznesowych w zakresie konstytucji, transformacji pokoleniowej, dostosowania wizji rodziny i wartości do podejmowania decyzji oraz rozwiązywania konfliktów.
Autor książek "Family Businesses: Tools for the Management of Love and Money" oraz "Handbook for the Family Business". Wykładowca i edukator w dziedzinie biznesu rodzinnego w Ameryce Łacińskiej. Członek Fellow Institute of Family Firm (FFI) w Bostonie, USA. Laureat w 2015 roku Międzynarodowej Nagrody za Osiągnięcia Instytutu Firm Rodzinnych.
Susanne Bransgrove jest znana ze swojej pasji do firm rodzinnych i od wielu lat pracuje w tym sektorze w różnych krajach, w tym w Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii.
Dorastanie w Niemczech w firmie rodzinnej w trzecim pokoleniu dało jej solidne podstawy do zrozumienia szeregu problemów, które pojawiają się, gdy trzeba zrównoważyć wydajność firmy rodzinnej z różnymi potrzebami wielu pokoleń.
Jej pasją jest zaszczepianie dobrych procesów decyzyjnych, struktur i ram komunikacyjnych. Jest to podstawa, którą Susanne wykorzystuje podczas pracy z firmami rodzinnymi. Będąc częścią własnej firmy rodzinnej, Susanne pracowała bez wytchnienia, aby zdobyć uznanie ojca. W końcu sama zaczyna wdrażać procesy i wiedzę opartą na jej doświadczeniu tak, by stworzyć struktury zarządzania rodziną i biznesem niezbędne do tego, by rodzina mogła z powodzeniem przejść do następnego pokolenia.
Oprócz niemieckiego dyplomu z zakresu bankowości i finansów oraz australijskiego Bachelor of Business (księgowość), Susanne posiada również doświadczenie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem.
Susanne inwestuje w lepsze zrozumienie zachowań ludzkich, a w szczególności rodzin w biznesie. Jest Akredytowanym Doradcą Rodzinnym w Family Business Australia i była prelegentem/panelistą na wielu ich konferencjach.
Rania LABAKI, Ph.D. jest profesorem nadzwyczajnym finansów i biznesu rodzinnego, dyrektorem Centrum Badań nad Biznesem Rodzinnym EDHEC oraz stypendystką w zakresie biznesu rodzinnego na Uniwersytecie Cornell i w Family Firm Institute.
Wśród jej dodatkowych funkcji jest członkinią zarządu IFERA, przewodnicząca komitetu akademickiego FBN France, doradcą ds. biznesu rodzinnego w Lansberg Gersick & Associates oraz członkinią komitetu doradczego NYCFEC, One Governance i Women in Family Business. Rania jest współredaktorem czasopisma Entrepreneurship Research Journal oraz członkiem rad redakcyjnych FamilyBusiness.org i Revue Droit & Patrimoine.
Jest globalnym prelegentem z prezentacjami i wykładami w ponad 50 krajach na wszystkich kontynentach, a jej spostrzeżenia pojawiły się w wielu podcastach i blisko 150 publikacjach w czasopismach akademickich i książkach, a także w prasie fachowej i specjalistycznej, takiej jak Financial Times, Forbes India, Les Echos, Le Figaro, Le Nouvel Obs, El Pais, La Tercera i Tharawat.
Jest laureatką wielu nagród za wkład w rozwój biznesu rodzinnego, w tym prestiżowej nagrody im. Barbary Hollander w 2020 roku.
Jej obecne zainteresowania badawcze, doradcze i dydaktyczne koncentrują się wokół wzajemnego oddziaływania między dynamiką rodziny a podejmowaniem decyzji, projektowaniem ładu korporacyjnego i rozwojem odpowiedzialnych właścicieli.
Barbara Sadowska, psycholog, przewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka; członek Zarządu Barka UK, współtwórca systemu organizacyjno-prawnego na rzecz integracji i gospodarki solidarnej w Polsce; członek Globalnej Sieci Przedsiębiorców Społecznych utworzonej przy Fundacji Klausa Schwaba / World Economic Forum (Davos, Szwajcaria), członek Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych „Ashoka” (USA),
Od 1989 roku tworzyła wraz z rodziną system reintegracji społeczno-zawodowej dla osób niesamodzielnych. Wszystko zaczęło się od pierwszej wspólnoty Barki we Władysławowie k/ Lwówka Wlkp., gdzie rodzina Sadowskich postanowiła zamieszkać wraz z osobami bezdomnymi, eksmitowanymi, opuszczającymi domy dziecka, szpitale psychiatryczne i więzienia. Potem powstały kolejne wspólnoty prowadzone przez tych, których rehabilitacja odbywała się w pierwszym domu Barki. Tak więc powstały Wspólnoty w Marszewie, Posadówku, Chudobczycach, Poznaniu, Strzelcach Opolskich, Cieszynie; łącznie 20 samofinansujących się wspólnot, w których następuje odbudowa ludzkiego , złamanego życia. Na bazie tych doświadczeń powstał w Polsce system nowoczesnej, aktywnej polityki społecznej z centrami integracji społecznej, spółdzielniami socjalnymi i budownictwem dostępnym. Barka zbudowała 32 domy dla rodzin najuboższych w Poznaniu, a obecnie budowane są domy z materiałów naturalnych ( glina / słoma). Jest osiedle dla osób, które wyszły z różnych problemów i zaczynają samodzielne życie.
Od 2006 roku, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Organizacji Sieć Współpracy Barka, liczącego 60 organizacji, przedsiębiorstw społecznych itp.
Prowadziła Szkołę Liderów Ekonomii Społecznej oraz programu Współpracy Ponadnarodowej w ramach Partnerstwa „Ekonomia Społeczna w Praktyce
W latach 2006-2020 utworzyła 230 partnerstw lokalnych na rzecz włączenia społecznego i przedsiębiorczości społecznej z udziałem samorządów lokalnych, firm prywatnych i organizacji obywatelskich, na terenie całego kraju.
W latach 2016- 2017 rozwijała system ekonomii solidarnej w Macedonii, koordynując projekt „Fostering Social Entrepreneurship”.
W latach 2019-2020 koordynator projektu „Social Economy without Borders” w ramach Funduszy Wyszehradzkich.
Rozwinęła sieć ok 50 Centrum Integracji Społecznej w Polsce, co umożliwiło reintegrację społeczna ok 7000 osób w trudnościach życiowych;
Redaktor naczelna Gazety Ulicznej, kwartalnika gospodarki społecznej, dającego możliwości zarobkowe osobom z grup wykluczonych;
Laureatka wielu nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych : m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta RP,( 2011), Nagroda Fundacji Pro Publico Bono ( 2007, 2009), Time Magazine „European Heros” (2005), Nagroda Globalnej Sieć Rozwoju ( Kair 2003, Pekin 2007) itp. Nagrody Habitat UN (Waszyngton, 2009), Nagroda dla Fliantropów Banku BNP Paribas (2014);
Wychowywała się we wspólnotach Barki dla osób będących w poważnych kryzysach życiowych (byli więźniowie, osoby uzależnione, bezrobotne), założonych przez jej rodziców Tomasza i Barbarę Sadowskich. Była naocznym świadkiem wielu przemian, jakie nastąpiły w życiu tych osób, dzięki stoworzeniu całościowego systemu wsparcia na rzecz reintegracji społeczno-zawodowej i przedsiębiorczości społecznej.
Obecnie jest wice-przewodniczącą Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Kontynuuje działania zapoczątkowane przez Tomasza Sadowskiego w zakresie rozwoju przedsiębiorczości społecznej: zajmuje się integracją osób z problemami życiowymi, którzy zamieszkują wspólnoty Barki, pomaga im w usamodzielnianiu się,
organizuje wydarzenia sportowe, kulturalne, edukacyjne itp.
Odpowiada za rozwój przedsiębiorstw społecznych w ramach struktur Fundacji Barka oraz za animację środowisk lokalnych w Wielkopolskim Centrum Ekonomii Solidarnej (ośrodek wsparcia przedsiębiorczości społecznej prowadzony przez Barkę). W ramach zespołu, koordynuje działania przedsiębiorstw społecznych Barki, m.in.: gospodarstwa ekologicznego, ośrodka rekreacyjnego nad jeziorem w Chudobczycach /k Pniew oraz Ośrodka Rekreacyjnego nad morzem w Orzechowie /k Ustki, a także realizację usług kateringowych, recyklingowych, budowalnych itp., świadczonych przez Centrum Integracji Społecznej Barki w Poznaniu.
Jest koordynatorem kilku projektów krajowych i międzynarodowych z ramienia Fundacji Barka, m.in:
1) „Eko-restaurator” - program mający na celu stworzenie certyfikatu ekologicznego dla restauracji prowadzonych jako przedsiębiorstwa społeczne oraz standardów umiejętności potrzebnych do pracy w eko-restauracji dla osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (partnerstwo międzynarodowe);
2) „Most do samodzielności - program reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym wśród mieszkańców lokali socjalnych i ośrodków dla bezdomnych (realizowana we współpracy z Miastem Poznań);
3) „INNO-WISE” - projekt wspierający przedsiębiorstwa społeczne w zakresie umiejętności zarządzania, księgowości, marketingu i IT poprzez stworzenie platformy z odpowiednimi narzędziami oraz realizację szkoleń i warsztatów w tym zakresie;
4) „Vote 4 EU?” - projekt prowadzący działania edukacyjne, promujące Unię Europejską, jej cele, wartości, korzyści wynikające z członkostwa itp., w grupie młodych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Odbyła międzynarodowe staże w projektach Barki UK w Londynie i Barki Ireland w Dublinie, wspierających procesy integracji i włączenia społeczno-ekonomicznego migrantów zarobkowych z Europy-Środkowo Wschodniej.
Ukończyła filozofię życia publicznego na UAM w Poznaniu.
Filozof, przedsiębiorca, konsultant biznesowy, wykładowca, coach, mentor, autor, dyrektor wykonawczy FBN Family Business Network Poland
Swoje doświadczenie zawodowe rozpoczynał w dziale sprzedaży prywatnej firmy medycznej w Krakowie, następnie w Centrali Rank Xerox na Europę Centralną i Wschodnią zajmował się rozwojem kadr sprzedaży. Założył i od ponad 20 lat prowadzi Chiltern Consultancy International Polska, firmę szkoleniowo doradczą, która należała do „wielkiej piątki” firm szkoleniowych w Polsce w okresie transformacji ekonomicznej.
Wspólne z Jackiem Santorski założył Chiltern - Instytut Psychologii Biznesu.
Wspólnie z Francuskim Instytutem Zarządzania założył i prowadzi program postMBA - podyplomowy kurs dla managerów i liderów.
Wspólnie ze Stefanem Batorym, ikoną polskich start-upów, późniejszym twórca iTaxi i Booksy rozwijał eoNetworks - co zakończyło się udaną sprzedażą firmy.
Założył Chiltern Business Farm - firmę, która długoterminowo wspiera budowanie wartości firm rodzinnych.
Jest współzałożycielem Value Finance, innowacynej firmy zapewniającej zdalne usługi Dyrektora Finansowego
Wykładowca w programach MBA i postMBA Francuskiego Instytutu Zarządzania oraz w Instytucie Badań Przestrzeni Miejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autor książki „Serce i portfel. Być sobą w pracy”.
Maciej Godlewski z rynkiem mediów i reklamy związany jest od roku 1999. Jest współtwórcą wielu kampanii nagradzanych na najważniejszych konkursach reklamowych w Polsce: EFFIE, Innovation Awards, KTR. Łączy podejście strategiczne z praktyczną znajomością produktów i narzędzi. Pracował dla dużych globalnych marek tj.: T-Mobile, Danone, L’Oreal, GSK, Carrefour, OBI, jak i lokalnych graczy np., USP Zdrowie, Pracuj.pl, TaniaKsiążka.pl, Yope, Murapol, Off Festival, Nutropharma. W K2 Precise odpowiada za zespoły: Strategii, Marketingu, Multiscreen i Trading.
Łukasz Maciukiewicz jestem radcą prawnym, prowadzi własną kancelarię i posiada kilkuletnie doświadczenie w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców z sektora MMŚP, w tym także firm rodzinnych. Na co dzień świadczy stałą obsługę prawną firm, przede wszystkim w zakresie prawa gospodarczego oraz prawa cywilnego. Pełniąc równolegle funkcję dyrektora w Centrum Arbitrażu i Mediacji działającego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie szczególny nacisk w życiu zawodowym i prywatnym kładzie na dialog oraz wypracowywanie konsensusu. W swojej praktyce radcowskiej z problematyką sukcesji spotykał się często, pomagając firmom rodzinnym, nestorom i sukcesorom w wypracowaniu efektywnych rozwiązań prawnych, pozwalających na zmianę pokoleniową i utrzymanie biznesu rodzinnego w rękach kolejnych pokoleń.
Jacek Fabisiewicz jest doradcą z niemal 30-letnim doświadczeniem, początkowo w obszarze finansów, controllingu i strategii. Sukcesywnie, podnosząc swoje kompetencje, zajął się także działaniami związanymi z optymalizacją procesów operacyjnych (podejścia: KAIZEN i LEAN MANUFACTURING). Jego klientami były zarówno małe jak i średnie przedsiębiorstwa (w tym przedsiębiorstwa rodzinne) oraz duże zakłady przemysłowe zatrudniające tysiące osób. W wielu przedsiębiorstwach rodzinnych brał udział w procesie przejmowania odpowiedzialności za prowadzenie firmy przez sukcesorów. Wspomagał także przedsiębiorców w zakresie organizacji zarządzania finansami, organizacji procesów, strategii czy przygotowaniu polityki komunikowania zmian pracownikom.
Absolwent Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania także na tej uczelni. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie na wyższych stanowiskach menedżerskich w firmach polskich i zagranicznych. Sukcesy zawodowe w takich obszarach jak budowa i zarządzanie strukturami handlowymi, kierowanie polityką personalną, przeprowadzanie projektów restrukturyzacyjnych, optymalizacja procesów biznesowych, produkcyjnych i kosztów. Posiada formalne kompetencje jako menedżer projektów i Coach, potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami. Ma praktyczne doświadczenie w zakresie budowy strategii rozwoju i sukcesji w firmach rodzinnych. W ciągu ostatnich 3 lat współpracował z ponad 30 firmami rodzinnymi w charakterze doradcy i coacha.
Prowadzi swoją firmę o profilu doradczo-szkoleniowym.
Jest odpowiedzialny za projekty związane z optymalizacją oraz finansowaniem działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach. Wspiera firmy w skutecznym pozyskiwaniu oraz rozliczaniu dotacji oraz zwolnień i ulg podatkowych na planowane przedsięwzięcia badawcze oraz inwestycyjne.
Dodatkowo w ramach międzynarodowej sieci PwC Inward Investment Network wspiera przedsiębiorstwa w procesie wyboru najlepszej lokalizacji dla planowanych inwestycji.
W swojej pracy Jakub doradzał zarówno międzynarodowym korporacjom, jak również małym i średnim firmom oraz start-upom. Od 2016 roku aktywnie wspiera sektor IT oraz produkcji gier video. Posiada także certyfikaty Professional Scrum Master, AgilePM, ISTQB oraz PRINCE2 Foundation.
Barbara Brzezińska jest absolwentką Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalność Zarządzanie Innowacjami. Ukończyła kursy i szkolenia z zakresu pozyskiwania funduszy europejskich, a także rozliczania projektów dofinansowanych. Posiada certyfikat audytora wewnętrznego systemu zarządzania jakością ISO 9001.
Barbara ukończyła również podyplomowe studia o kierunku Audyt, kontrola wewnętrzna i rachunkowość na SGH w Warszawie.
Barbara dołączyła do Zespołu PwC w 2013 roku. Zajmuje się doradztwem w zakresie optymalizacji możliwości współfinansowania planowanych projektów sektora publicznego oraz prywatnego ze środków unijnych, a także grantów krajowych.
Kierunkowe wykształcenie Zarządzania i Inżynierii Produkcji, pozwala Barbarze na uczestnictwo w projektach z zakresu wdrażania nowoczesnych i innowacyjnych technologii w podmiotach. Ponadto uczestniczy w projektach pro-środowiskowych oraz z zakresu wdrażania nowoczesnych rozwiązań IT. Barbara specjalizuje się również w rozliczaniu projektów, audytach weryfikujących prawidłowość wykorzystania środków unijnych oraz przygotowuje Beneficjentów do kontroli przez Instytucje Wdrażające programy.
Dotychczas uczestniczyła w wielu projektach, których realizacja otrzymała dofinansowanie ze środków krajowych oraz zagranicznych. Wśród nich znalazły się m.in. obejmujące utworzenie centrum badawczo-rozwojowego i centrum usług wspólnych, projekty z branży budowlanej, transportowej, odnawialnych źródeł energii, dystrybucji gazu. Ponadto skutecznie przygotowała Beneficjentów do kontroli przeprowadzając uprzednio audyty i zalecając działania korygująco naprawcze (doświadczenie w przeprowadzaniu audytów w ramach działań 4.5.2 POIG, 4.4 POIG, 1.4-4.1 POIG, 2.1.1 POKL, 9.4 POIiŚ).
Ponadto Barbara uczestniczy w projektach z zakresu opracowania strategii rozwoju obszaru B+R i innowacji w przedsiębiorstwach, w tym np. dla branży energetycznej. W ramach tego typu projektów Barbara wspiera przedsiębiorców w zakresie wyboru kierunków rozwoju, opracowania metod i narzędzi wykorzystywanych przy ocenie i wyborze projektów B+R do realizacji.
Dotychczas Barbara zrealizowała projekty związane z wdrożeniem ulgi B+R w przedsiębiorstwach z następujących branż:
- Branża IT / finansowa
- Produkcja
- Przemysł lotniczy
Katarzyna specjalizuje się w administracji płacowej i kadrowej świadczonej jako usługa dla firm lokalnych i międzynarodowych od ponad 20 lat. W ostatnich latach Katarzyna pracowała nad wdrażaniem technologii w procesach kadrowo-płacowych. Zarządza 50-osobowym zespołem, który realizuje procesy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w zakresie rejestracji nieobecności i rozliczania czasu pracy oraz automatyzacji procesów kadrowych.
Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest związana z PwC od 1998 r. Ukończyła Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest licencjonowanym doradcą podatkowym oraz dyrektorem zespołu ds. podatków pracowniczych składającego się z ponad 40 specjalistów PwC.Doradza w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych oraz kwestii imigracyjnych. Specjalizuje się w projektowaniu struktur zatrudniania i wynagradzania kadry zarządzającej i pracowników, a także w opodatkowaniu świadczeń pracowniczych i programów motywacyjnych. Doradza również w zakresie opodatkowania międzynarodowych transferów pracowników. Obsługuje polskich i międzynarodowych klientów (zarówno anglojęzycznych, jak i niemieckojęzycznych). Jest autorką wielu artykułów prasowych m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Personelu i Zarządzaniu”. Jest również współautorką książki pt. „Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Komentarz”, Wyd. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., 2011 a także e-Publikacji „Praca w UE – podatki i składki” 2018 i 2019 oraz komentarzy on-line do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Legalis, C.H.Beck). Ponadto, jest gościem wielu programów telewizyjnych na temat podatków osobistych.
Prowadzi projekty głównie dla firm z sektora handlu detalicznego (branża spożywcza, farmaceutyczna, odzieżowa i sprzętu elektronicznego) oraz produkcyjnego (FMCG, SMCG oraz produkcja przemysłowa).
Posiada ponad 15 lat doświadczenia w doradztwie w opracowywaniu strategii, również w obszarze innowacji, zarządzaniu strumieniem przychodów, metodach dystrybucji produktów, procesach integracji po połączeniu spółek, efektywności operacji oraz optymalizacji kosztów.
Grzegorz przeprowadził ponad 30 projektów due diligence, zarówno dla spółek kupujących, jak i sprzedających.
Michał Łuczak (ur.1977) od 1989 był obecny przy tworzeniu i rozwoju rodzinnej firmy motoryzacyjnej założonej przez św.p. Mirosława Wróbla. W 1992 roku firma uzyskała autoryzację Mercedes -Benz. W 2001 roku rozpoczął pracę, początkowo nadzorując budowę pierwszego oddziału firmy zlokalizowanego w Opolu, którego w 2003 roku został dyrektorem. Po 5 latach powrócił do Wrocławia obejmując stanowisko dyrektora finansowego i wiceprezesa. W 2010 roku, po nieplanowej sukcesji, objął stanowisko prezesa zarządu.
W przeciągu ostatniej dekady, firma dokonała 4 akwizycji na rynku dealerskim, zrealizowała 5 inwestycji w salony i serwisy. Przychody w tym czasie wzrosły ponad pięciokrotnie umiejscawiając firmę na 6 miejscu w branży oraz na 446 pozycji w rankingu największych firm według listy TOP 2000 w 2019 roku. Pozyskano także autoryzację marki Mazda, która początkowo działała w ramach spółki, a w 2017 została wyodrębniona jako niezależna spółka, funkcjonująca w ramach Grupy Wróbel.
Firma była czterokrotnie nagradzana tytułem dealera roku Mercedes -Benz, lider wielu nagród rynku dealerskiego m.in: Najlepszej Dużej Grupy Dealerskiej, Marketingowe Wydarzenie Roku, Najlepsza Inicjatywa CSR.
Michał Łuczak był także zaproszony na spotkanie 12 najlepszych dealerów z całego świata z prezesem Daimler A.G dr. Dieterem Zetsche, laureat nagrody Dolnośląski Gryf za „Sukcesję z Sukcesem”, Człowieka Roku branży dealerskiej. Wyróżniony statuetką Lidera Polskiego Biznesu przez BCC.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej wydziału Informatyki i Zarządzania, studiował podyplomowo psychologię zarządzania na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończył kolejne trzy kierunki w ramach ICAN (Management/ Akademia Strategicznego Przywództwa/ Akademia Przywództwa Osobistego), aktualnie studiuje Strategiczne Zarządzenie w Kryzysie także na ICAN.
Społecznie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Dealerów w ramach Związku Dealerów Samochodów, organizacji skupiającej dealerów wszystkich marek samochodowych oraz od niedawna objął funkcje prezesa Dolnośląskiej Izby Gospodarczej.
Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas, odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i MŚP.
Absolwent Politechniki Warszawskiej i Podyplomowych Studiów Menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej, a także Advance Management Program - IESE Business School University of Navarra.
Karierę zawodową w bankowości rozpoczął w Citibank Poland S.A. w 1998 roku w obszarze Bankowości Przedsiębiorstw (Emerging Local Corporates). Po połączeniu Citibank z Bankiem Handlowym w latach 2001 - 2003 sprawował funkcję Krajowego Dyrektora Biura Rozwoju Sprzedaży w Banku Handlowym S.A., a następnie od 2003 r. do stycznia 2005 r. Dyrektora Departamentu Sprzedaży w Pionie Bankowości Przedsiębiorstw. Od 2002 r. do stycznia 2005 r. członek Rady Nadzorczej Handlowy Leasing S.A. Od lutego 2005 r. do grudnia 2008 r. Prezes Zarządu Handlowy Leasing oraz Dyrektor Zarządzający Departamentu Finansowania Aktywów w Banku Handlowym S.A. Od stycznia 2009 r. pracował w Kredyt Banku S.A. na stanowisku Dyrektora Zarządzającego Departamentu Bankowości Przedsiębiorstw. Od maja 2011 r. do początku 2013 r. (do momentu połączenia Banku Zachodniego WBK S.A. z Kredyt Bankiem S.A.) był wiceprezesem Zarządu odpowiedzialnym za obszar Bankowości Przedsiębiorstw obsługujący klientów MŚP i Korporacyjnych w Kredyt Banku. W okresie pracy w Kredyt Banku S.A. był członkiem (a później przewodniczącym) Rady Nadzorczej Kredyt Lease, członkiem Rady Nadzorczej KBC Autolease Polska oraz członkiem Komitetu Kredytowego Banku. Od lipca 2013 r. do lutego 2014 r. był dyrektorem Departamentu Bankowości Korporacyjnej Region Centrum w Banku Zachodnim WBK S.A. Od marca 2014 r. do lipca 2016 r. pełnił funkcję dyrektora Obszaru Strategii Sprzedażowej i Sprzedaży Produktów w Pionie Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej w BZ WBK S.A. Ponadto, był członkiem Rady Nadzorczej BZ WBK Lease S.A. i BZ WBK Leasing S.A., Rady Nadzorczej BZ WBK Faktor, Komitetu Kredytowego Banku, Forum Polityki Kredytowej oraz Forum Marketingowego w BZ WBK S.A. Od sierpnia 2016 r. pełni funkcję Wiceprezesa Banku BNP Paribas Bank Polska S.A. odpowiedzialnego za Obszar Bankowości Korporacyjnej, a od kwietnia 2018 r. odpowiada również za Obszar Bankowości MŚP.
Starszy Ekspert ds. Planowania Majątkowego BNP Paribas Bank Polska S.A.
Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem. W latach 2007-2012 członek zespołu Podatkowego Doradztwa Transakcyjnego w dziale doradztwa podatkowego EY.
Od 2012 r. związany z BNP Paribas Wealth Management, w którym odpowiada za planowanie majątkowe. Specjalizuje się w zagadnieniach planowania spadkowego i planowania sukcesji w firmach rodzinnych z uwzględnieniem kontekstu międzynarodowego. Koordynuje współpracę z działami planowania majątkowego z innych banków z Grupy BNP Paribas. Autor artykułów z tematyki podatkowej oraz planowania sukcesji, publikowanych w prasie ogólnopolskiej.
Jest odpowiedzialna za wdrożenie i realizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju LPP, największej polskiej firmy odzieżowej. Inicjuje i koordynuje projekty związane z wpływem środowiskowym i społecznym branży modowej. Szczególną uwagę zwraca na holistyczne podejście do zarządzania tj. uwzględnienie wszystkich procesów zachodzących w organizacji oraz etapów życia produktu. W firmie realizuje projekty z obszarów: praw człowieka i kontroli dostawców, etyki oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Prawniczka specjalizującą się w ochronie środowiska i prawach człowieka. Od 11 lat zaangażowana w tworzenie projektów społecznych związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnym łańcuchem dostaw i etyką. Wcześniej współpracowała jako konsultant CSR przy projektach inwestycyjnych z branżą energetyczną oraz logistyczną.
Tomasz Jaworski pracuje w branży mediowej od 2003 roku. Przez lata odpowiadał za obsługę klientów z wielu kategorii. Tomasz specjalizuje się w doradztwie strategicznym ze szczególnym naciskiem na łączenie świata offline i online. Pomaga klientom zrozumieć digital i wykorzystać jego zalety w planowaniu działań reklamowych. W swojej karierze zawodowej miał okazję pracować dla takich marek i klientów jak: T-Mobile, Heyah, Pracuj.pl, Whirlpool, Honda, GlaxoSmithKline, Edipresse, De Agostini, Storck, Ryanair, Vivus.pl, HP, Nutro Pharma, Nintendo, Azzaro, Clarins, TM Toys, Goliath Games, Uber, Browar Namysłów, Centro, AmeriGas, Ultimo, Ipsen, Eset, Murapol, Yope.
Adwokat, kwalifikowany licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (nr lic. 624). Współtwórca Prawa restrukturyzacyjnego. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia specjalistów zajmujących się upadłością i restrukturyzacją przedsiębiorstw INSOL EUROPE, Zespołu Ministra Gospodarki ds. Prawa Gospodarczego oraz Zespołu ds. Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ekspert Banku Światowego. Członek Stowarzyszenia Praktyków re-strukturyzacji oraz Sekcji Upadłościowej Instytutu Allerhanda. Mentor w programie Early Warning.
Doktor nauk prawnych, adiunkt i wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Współautor i redaktor komentarza do prawa restrukturyzacyjnego, komentarza do upadłości konsumenckiej i komentarza do rozporządzenia 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego. Współautor Systemu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz kilkudziesięciu innych publikacji z dziedziny prawa gospodarczego.
Czynny zarządca, nadzorca sądowy oraz syndyk (m.in. postępowania wobec spółek: Komputronik, Piotr i Paweł, Mostostal-Wechta, Kraków Business Park).
Radca prawny, zajmuje się bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych w zakresie aspektów korporacyjnych i prawa cywilnego, w tym przygotowuje i opiniuje umowy prawa cywilnego oraz handlowego. W swojej praktyce prowadzi badania due diligence spółek i grup kapitałowych (zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego). Doradza w procesach restrukturyzacji i transformacji spółek i przygotowuje kompleksowo niezbędną dokumentację w tym zakresie. Ponadto posiada doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji M&A, w tym umów sprzedaży udziałów, umów wspólników, oświadczeń i zapewnień, dokumentów zabezpieczeń.
Radca prawny, świadczy kompleksową pomoc prawną dla przedsiębiorstw krajowych i międzynarodowych. Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeń społecznych, prawie umów, ochronie danych osobowych i prawie żywnościowym.
Doradza klientom we wszelkich aspektach zatrudniania w Polsce. Posiada wszechstronną wiedzę z zakresu stworzenia, rozwoju i restrukturyzacji zakładu pracy, typowych i nietypowych form zatrudnienia, zwolnień grupowych, delegowania pracowników, benefitów pracowniczych i zakazów konkurencji, której praktyczne wykorzystanie doceniają jego klienci. Posiada kompetencje pozwalające mu właściwie doradzać klientom przy zatrudnianiu wysokiej klasy specjalistów i relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi. W DZP kieruje także pracowniczymi badaniami prawnymi due diligence i wspiera klientów na każdym etapie transakcji M&A. Ostatnio Łukasz świadczy dla klientów pomoc prawną zwłaszcza we wdrożeniach pracowniczych planów kapitałowych (PPK).
Ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach sądowych, w tym przed Sądem Najwyższym oraz w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych.
Doktor prawa, prawnik w Zespole Doradztwa Regulacyjnego i Zespole Compliance Kancelarii DZP. Członek Grupy roboczej ds. etyki i standardów odpowiedzialnego prowadzenia biznesu działającej przy Ministerstwie Rozwoju. Zajmuje się doradztwem regulacyjnym z zakresu prawa konstytucyjnego i prawa UE, a także prawa administracyjnego i publicznego prawa gospodarczego. Przygotowuje strategie działań regulacyjnych, doradza w toku prac legislacyjnych, opracowuje stanowiska i uwagi do projektów aktów prawnych, opinie prawne i raporty regulacyjne oceniające poprawność legislacyjną przepisów prawa oraz ich zgodność z Konstytucją RP i prawem Unii Europejskiej. Doradza również w obszarze compliance, w tym w zakresie mapowania ryzyka regulacyjnego, dostosowywania działalności przedsiębiorstw do nowych regulacji oraz zarządzania systemami sygnalizowania nieprawidłowości. Specjalista w obszarze prawnej ochrony sygnalistów.
Założyciel i większościowy udziałowiec Kazar Group. Ekspert rynku mody z blisko 30-letnim doświadczeniem. Od początku kariery zawodowej związany z branżą fashion. Twórca marek Kazar i Kazar Studio, docenionych przez klientów na rynku polskim i międzynarodowym. Pod jego zarządem firma została wielokrotnie nagrodzona i wyróżniona przez renomowane instytucje.
Doktor prawa, szef Zespołu Compliance kancelarii DZP. Posiada wieloletnie doświadczenie jako prawnik wewnętrzny, gdzie zajmowała się doradztwem w zakresie etyki, zapobiegania korupcji i compliance, brała udział w procesach integracyjnych i restrukturyzacyjnych, w tym w zintegrowaniu i zbudowaniu połączonych systemów compliance.
Świadczy bieżące doradztwo z zakresu zapobiegania korupcji i compliance, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z transparentnością procesów wewnętrznych i zewnętrznych, corporate governance, komunikacją oraz przebudową i optymalizacją systemów i przedsiębiorstw. Posiada także doświadczenie w obszarze kontroli wewnętrznej, doradztwa w sprawach spornych, audytów zgodności i audytów śledczych oraz projektów z zakresu zarządzania ryzykiem oszustw i nadużyć.
Prowadziła liczne projekty związane z analizą i usprawnianiem procesów i procedur, zapobieganiem nadużyciom wewnętrznym, konfliktom interesów oraz działaniom o charakterze korupcyjnym, w tym szczególnie w branżach regulowanych, takich jak ochrona zdrowia i rynek farmaceutyczny, branża energetyczna, branża budowlana, automotive oraz branża spożywcza.
Autorka wielu publikacji z zakresu compliance. Członek Rady Programowej Instytutu Compliance oraz Sekretarz Komisji ds. Compliance przy Giełdzie Papierów Wartościowych.
Członek Zarządu i współwłaściciel odpowiedzialny za sprzedaż i rozwój biznesu w CFOServices Sp. z o.o. Jako Group CFO zarządzał finansami spółki mediowej na rynku CEE o obrotach 100 mln EUR. Obecnie z sukcesami wspiera MŚP w kwestiach związanych zarówno z finansami strategicznymi jak i operacyjnymi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu efektywnie dopasowuje narzędzia do problemów klientów. Uczestniczył w licznych szkoleniach z MSSF, metod wyceny, zarządzania kapitałem obrotowym i ryzykiem kursowym. Jest członkiem ACCA.
Dariusz Stasik jest inwestorem, wizjonerem i filantropem, a także entuzjastą idei SMART CITY oraz SAVE THE PLANET, a co za tym idzie – wyjątkowych projektów tworzonych i wdrażanych przez niego właśnie w tych obszarach.
Speeker na wielu konferencjach poświęconych tematyce smart city, nowych trendach w budownictwie, powierzchniach handlowych i biurowych, sukcesji w firmach rodzinnych oraz szeroko pojętej ekologii m.in. Smart City Forum w Warszawie, IMPACT w Krakowie, Kongres Nowoczesnej Dystrybucji w Warszawie, czy Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych w Poznaniu.
Jest właścicielem polskiej rodzinnej firmy W.P.I.P., która jest projektantem i generalnym wykonawcą nowoczesnego budownictwa przemysłowego, biurowego i mieszkaniowego. Siedzibą firmy jest Smart Building Center w Jasinie koło Poznania, jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków smart w Polsce! zobacz więcej: http://www.smartcitycenter.pl/projekty/smart-building-center/
Jest także współwłaścicielem firmy W.P.I.P.- MARDOM, która jest generalnym wykonawcą budownictwa mieszkaniowego oraz właścicielem firmy UNIMA SYSTEM producenta aluminiowej stolarki fasadowej oraz klap dymowych i świetlików dachowych, zobacz więcej: www.unimaplus.pl
W latach 2018 – 2020 Członek Zarządu polskiego oddziału FAMILY BUSSINES NETWORK.
Jest założycielem, pomysłodawcą i inwestorem w najnowszym projekcie SAVE THE PLANET pełniąc funkcję CEO. SAVE THE PLANET to duży projekt obejmujący: SAVE THE PLANET Experience Center – Megastore, SAVE THE PLANET E-Megastore – platformę e-commerce, Fundację SAVE THE PLANET oraz SAVE THE PLANET TV Channel. Na TV Channel można obejrzeć jego autorski LIVE “Świat po koronawirusie”, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi oraz dołączonymi korespondentami próbuje stworzyć wizję nowego świata oraz przygotować nas na nadchodzące zmiany w wielu omawianych obszarach naszego życia i gospodarki.
Doradca podatkowy o szerokim doświadczeniu w kompleksowej obsłudze podatkowej klientów z różnych sektorów działających w Polsce w sprawach związanych z reorganizacjami, fuzjami, przejęciami, wyborem efektywnej struktury prowadzenia działalności i realizacji inwestycji. Doradzała w wielu procesach restrukturyzacyjnych, prywatyzacjach oraz połączeniach. Posiada duże doświadczenie w zakresie doradztwa podmiotom z zarówno z sektora Private Equity, jak i inwestorów branżowych.
Joanna jest licencjonowanym doradcą podatkowym z ponad 20-letnim doświadczeniem. Wielokrotnie wyróżniana w rankingach doradców i firm doradztwa podatkowego Rzeczpospolitej oraz Dziennika Gazety Prawnej.
Jest współautorką publikacji „Narodziny Firmy Rodzinnej” oraz wielu innych publikacji w tym zakresie.
Radca prawny, doradca restrukturyzacyjny. Prowadzi projekty z zakresu restrukturyzacji zadłużenia oraz upadłości. Doradza dłużnikom w wyborze właściwej drogi postępowania w razie trudności finansowych, a także reprezentuje ich w procesach restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz w pozasądowych negocjacjach z wierzycielami. Doradzając Klientom, zajmuje się także odpowiedzialnością menedżerów związaną z kryzysem zadłużenia. Posiada również bogate doświadczenia w dochodzeniu wierzytelności.
Andrzej Bocheński jest doradcą z kilkunastoletnim i przedsiębiorcą z ponad 30-to letnim doświadczeniem. Jego domeną jest doradztwo w obszarze organizacji i zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem procesów biznesowych, systemów informacyjnych i informatycznych. Od 11 lat prowadzi także przedsiębiorstwo rodzinne, zatem wyzwania firm rodzinnych oraz wyzwania sukcesyjne zna z autopsji. Brał udział w projekcie „Przewodnik po sukcesji”, jest współautorem poradnika „Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych”, który powstał w ramach tego projektu. Podczas aktywności doradczej w tym projekcie poznał kilkadziesiąt firm rodzinnych, nestorów i sukcesorów, ich problemy i oczekiwania, porażki i sukcesy w sukcesyjnym dziele. To one oraz własne doświadczenia pozwalają mu służyć doradczym wsparciem w przygotowywaniu zmiany pokoleniowej w rodzinnych biznesach, głównie w obszarze organizacji i zarządzania. Aktualnie jest doradcą w projekcie „Przez sukcesję z Przewodnikiem”, którego celem jest wsparcie doradcze firm rodzinnych w zmianie pokoleniowej.
Doradza w zakresie compliance, prawa farmaceutycznego, prawa unijnego oraz prawa prywatnego międzynarodowego. W szczególności zajmuje się przygotowywaniem rozwiązań wewnątrzorganizacyjnych z zakresu analizy i oceny ryzyka braku zgodności, usprawnianiem systemów zarządzania zgodnością oraz tworzeniem mechanizmów wewnętrznych, które mają na celu optymalizację procesów biznesowych i zapobieganie nadużyciom gospodarczym w spółkach. Posiada doświadczenie w realizacji projektów związanych z kompleksową budową systemów compliance i rozwiązań antykorupcyjnych. Uczestniczy w audytach compliance i dedykowanych investigations dla podmiotów wchodzących w skład międzynarodowych grup kapitałowych.
Posiada tytuł LL.M ze specjalizacją w dziedzinie International Business Law. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z ochroną sygnalistów korporacyjnych. Doradza we wdrażaniu efektywnych systemów whistleblowing w przedsiębiorstwach i przygotowuje z tego zakresu rozprawę doktorską na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Ekspert w dziedzinie prawa spółek, fuzji i przejęć. Jest doradcą oraz negocjatorem dla inwestorów zagranicznych oraz dla polskich przedsiębiorców przy transakcjach nabycia oraz zbycia przedsiębiorstw, a także liderem w wielu projektach due diligence. Udziela wsparcia firmom i grupom kapitałowym przy projektach restrukturyzacyjnych (połączenia, w tym transgraniczne, przekształcenia, podziały, inne transakcje, w których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część). Jest także specjalistą w dziedzinie prawa spółek, w tym funkcjonowania organów władz oraz odpowiedzialności zarządu i rady nadzorczej w spółkach prawa handlowego.
Doradza zagranicznym inwestorom przy projektach typu joint venture oraz bezpośrednich inwestycjach w Polsce. Udziela prawnego wsparcia szeregowi spółek z kapitałem polskim i zagranicznym w zakresie prawnych i podatkowych aspektów ich działalności operacyjnej. Spośród firm zagranicznych posiada szczególne doświadczenie w doradztwie dla inwestorów amerykańskich, brytyjskich, niemieckich, szwedzkich i fińskich. Ponadto jest doradcą wielu polskich przedsiębiorców w różnorodnych aspektach tworzenia i rozwijania firm rodzinnych (budowanie zasad ładu rodzinnego w tym konstytucje rodzinne, zarządzanie i ochrona majątku prywatnego). A także w projektach związanych z planowaniem sukcesji i planowaniem spadkobrania.
Jest współautorem publikacji „Narodziny Firmy Rodzinnej” oraz wielu innych publikacji w tym zakresie.
Tomasz posiada tytuł CFA (Chartered Financial Analyst), licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Jest również członkiem ACCA. Swoją karierę rozpoczął w 2008 roku w biurze maklerskim Banku BGŻ, gdzie został wyróżniony przez Puls Biznesu jako najlepszy analityk akcji w 2010 roku. Następnie pracował w Noble Funds TFI, kolejno jako analityk, zarządzający funduszami i dyrektor działu akcji. Zarządzał funduszami inwestycyjnymi o łącznych aktywach sięgających 800 mln zł, a w 2015 roku otrzymał nagrodę Złoty Portfel przyznawaną przez dziennik Parkiet dla najlepszego zarządzającego funduszami akcyjnymi. Przed przejściem do TPA pracował jako Manager Corporate Finance w JP Weber. Jest także wykładowcą Uczelni Łazarskiego i Wyższej Szkoły Bankowej.
Mikołaj jest Associate Partnerem w poznańskim zespole doradztwa podatkowego.
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z opodatkowaniem, podatkiem VAT oraz CIT, w tym również w zakresie transfer pricing (ustalanie cen rynkowych, dokumentacja podatkowa). Jest członkiem zespołu zajmującego się obsługą klientów z sektora budowlanego oraz energetycznego.
Jako wykładowca prowadził szereg szkoleń o charakterze otwartym jak i eksperckich szkoleń indywidualnych. Mikołaj jest także autorem licznych publikacji prasowych
i specjalistycznych jak np. raportu Energetyka Wiatrowa w Polsce.
Jest licencjonowanym doradcą podatkowym, posługuje się biegle językiem angielskim. Ukończył kierunek Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Specjalizuje się w doradztwie dla klientów z branży produkcyjnej, nieruchomościowej oraz energetycznej, w szczególności w doradztwie przy transakcjach M&A, procesach reorganizacyjnych (m. in. przekształcenia, podziały, połączenia spółek handlowych, itd.) oraz procesach sukcesyjnych.
Doradzał przy licznych transakcjach nabywania i zbywania przedsiębiorstw, w tym przeprowadzania due diligence dla podmiotów krajowych i zagranicznych. Przez kilka lat sprawował funkcję lidera departamentu obsługi klientów niemieckojęzycznych w jednej z największych kancelarii w Polsce będąc odpowiedzialnym za doradztwo transakcyjne i reorganizacyjne dla klientów z regionu DACH.
Grzegorz specializes in advisory for clients from the manufacturing, real estate and energy industries, with a particular focus on M&A and real estate transactions, as well as restructuring processes (i.e. transformations, divisions, mergers of trading companies) and succession processes.
Jakub Polakowski jest strategiem mediowym z kilkunastoletnim doświadczeniem zdobytym na projektach prowadzonych dla Klientów z wielu różnych kategorii - zarówno dużych globalnych marek, jak i biznesów lokalnych. Jakub wyszukuje i analizuje najnowsze trendy w mediach i komunikacji oraz przekłada je na skuteczne strategie mediowe. Łączy wiedzę o kanałach online i offline. Jakub był współtwórcą pierwszego działu digital w polskim oddziale agencji mediowej Starcom (grupa Publicis). Przez ostatnie lata pracował między innymi dla takich marek jak Coca-Cola, Mondelez, Fiat, Honda, Samsung, LG, PZU, Warta, Raiffeisen, Meritum Bank, UPC, TUI, Allegro, Pracuj.pl, Zortrax, Ochnik, Carrefour, Nutricia, Danone, Nutro Pharma, USP Zdrowie, GSK, Dr Irena Eris czy L'Oréal.
Od lat doradza przede wszystkim właścicielom, dyrektorom i managerom przedsiębiorstw. Uczestniczy w procesach restrukturyzacji przedsiębiorstw i ich zmianach własnościowych, negocjacjach handlowych. Bazuje na wieloletnim doświadczeniu w udziale jako pełnomocnik w licznych mediacjach (nieformalnych, jak i przed mediatorem sądowym), rozmowach ugodowych w toku postępowań sądowych przed sądami powszechnymi (na sali rozpraw, na korytarzu sądowym), jaki i arbitrażowymi. Redaguje i opiniuje szerokie spektrum kontraktów handlowych (np. umowy najmu powierzchni w galeriach handlowych i powierzchni biurowej, umowy o roboty budowlane, umowy z zakresu IT, umowy franczyzowe i dealerskie, umowy w zakresie praw autorskich, umowy leasingowe).
Z rynkiem kapitałowym związany od 2000 roku. Jest licencjonowanym doradcą inwestycyjnym (nr licencji 203), posiada również – przyznawany przez CFA Institute – tytuł CFA (Chartered Financial Analyst). Błażej Bogdziewicz jest laureatem Złotych Portfeli – nagród „Gazety Giełdy Parkiet” – za zarządzanie najlepszymi funduszami. „Puls Biznesu” przyznał tytuł Zarządzającego Roku za najlepsze wyniki inwestycyjne.
Jędrzej Janiak – rocznik 1981, absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (dawniej Akademii Ekonomicznej). Ukończył również studia podyplomowe z zakresu inwestycji kapitałowych oraz zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Z rynkiem kapitałowym związany od roku 2004, kiedy rozpoczął pracę w Domu Maklerskim BZ WBK, gdzie na przestrzeni siedmiu był m.in. asystentem maklera, maklerem, menedżerem rynków zagranicznych oraz menedżerem rynku terminowego. Od 2007 roku posiada licencję maklera papierów wartościowych z uprawnieniami do czynności doradztwa inwestycyjnego (nr 2004). Od roku 2014 związany z F-Trust początkowo w zakresie obsługi klientów, a następnie opracowywania materiałów edukacyjnych, prezentacji oraz publikacji branżowych.
Zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną znaków towarowych oraz domen internetowych. Reprezentuje klientów w postępowaniu administracyjnym i spornym przed Urzędem Patentowym RP, Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), jak również w postępowaniu sądowo-administracyjnym. W Patpol pracuje od 2003 r. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także Studia Podyplomowe Prawa Własności Przemysłowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Special Module on Community Trademarks na Uniwersytecie Alicante w Hiszpanii. Jest członkiem organizacji branżowych, tj. INTA, AIPPI oraz MARQUES.
Aleksandra Kryśka zaprasza na konsultacje eksperckie w zakresie: ochrony marki, wzorów przemysłowych, strategii IP, zarządzania portfolio znaków i wzorów; naruszenia znaków towarowych i wzorów przemysłowych, patentowania (w czwartek, 21 maja, w godzinach 14.00 – 16.00).B).
Udo J. Vetter studiował farmację kliniczną na uniwersytecie w Seattle. Po studiach pracował przez pięć lat jako farmaceuta w firmie farmaceutycznej Schering-Plough Corp. (Now Merck & Co. Inc.) i rozpoczął produkcję w Puerto Rico. Następnie był między innymi wiceprezesem ds. licencjonowania i produkcji w Martec Inc. oraz prezesem Vetter Pharma-Turm Inc. Od 1987 r. pełni różne stanowiska kierownicze w Vetter. Ponadto, Udo J. Vetter jest prezesem zarządu od 2008 roku. W 2003 roku założył firmę inwestycyjną UV-Cap.
Udo J. Vetter jest członkiem rady nadzorczej Gerresheimer AG i stowarzyszenia ekspertów ISPE. Ponadto jest przewodniczącym rady uniwersyteckiej uniwersytetu Albstadt-Sigmaringen, a od 2019 r. jest prezesem European Family Businesses (EFB).
Od roku 2005, jako firma consultingowa (Deutsch – Polnisches Consulting) podejmuje działania w sferze kontaktów polsko - niemieckich, głównie na płaszczyźnie gospodarczej. Od lat efektywnie kooperuje z niemieckimi jak i polskimi instytucjami państwowymi (ministerstwa, placówki dyplomatyczne, izby przemysłowo-handlowe, organizacje rządowe, pozarządowe, instytuty i inne.) Jako manager ds. inwestycji zagranicznych reprezentuje niemiecką agencję rządową Invest Region Leipzig GmbH na terenie Polski.
Absolwent uniwersytetów w Wielkiej Brytanii: Loughborough University, oraz Bath University. Karierę zawodową rozpoczął we Włoszech i w Niemczech zgłębiając tajniki międzynarodowych firm rodzinnych z branży sportowej. Następnie dołączył do Zespołu e-commerce business development w grupie kapitałowej Admiral PLC (FTSE100 index). Od 12 lat związany z firmą rodziną w Poznaniu, która jest czołowym dystrybutorem marek sportowo- modowych w Polsce. Od 2008 odpowiedzialny za rozwój retail conceptu S'portofino. Specjalizuje się w dziedzinie e-commerce, rozwoju biznesu, sprzedaży, oraz marketingu.
Prywatnie czas wolny spędza uprawiając kolarstwo, triathlon, biegi długodystansowe, narciarstwo ekstremalne, czy żeglarstwo. Sportowy dorobek to wiele startów w maratonach, ironmanach, czy największych regatach na świecie. W 2013 uczestniczył w regatach dookoła świata: Clipper Round the World, oraz w Sydney Hobart.
Ze wspinaczką nieprzerwanie związany jest od roku 1992. Chociaż pokonywanie dróg w pionie było i jest jego największą pasją, czasami buty wspinaczkowe zamienia na obuwie trekkingowe lub biegowe, górski rower, a zimą na skiturowe narty. Mimo, iż z wykształcenia jest historykiem, doskonale odnalazł się w roli handlowca. Początkowo pracował jako przedstawiciel jednej z marek outdoorowych, co było zbieżne z jego zainteresowaniami. Dzięki zdobytemu wówczas doświadczeniu mógł podjąć się kolejnego wyzwania. Pomysł założenia biznesu, gdzie praca jeszcze mocniej splecie się z pasją, pojawił się nagle. Na początku XXI wieku otworzył nowy rozdział w swoim życiu i zacząć pisać historię własnej firmy. Od tego czasu, wraz z żoną, buduje markę 8a.pl, która znana jest dziś każdemu fanowi gór i wspinania w Polsce.
Prezes Zarządu i opiekun merytoryczny w Akademii Controllingu Sp. z o.o. – wyłącznego przedstawiciela i partnera strategicznego ICV w Polsce.
Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dziedzina: finanse, specjalność: controlling, rachunkowość. Stały współpracownik Katedry Controllingu Analizy Finansowej i Wyceny w UEP.
Autor zaawansowanej koncepcji zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK/RPCA) wdrażanej w dużych grupach kapitałowych oraz przedsiębiorstwach z wielu branż produkcyjnych, handlowych, finansowych i usługowych. Jego koncepcja z obszaru zarządzania i controllingu spotkała się z uznaniem takich firm jak: ORLEN Laboratorium, LOTOS Kolej, Energa Obrót, Electrolux, FirstData Poland (POLCARD), Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Blachotrapez, Spomlek, Sun Garden, Komputronik, Kupiec i inne.
Jest autorem pierwszej książki o koncepcji ZPRK: Zieliński, T.M., 2017, Zasobowo-procesowy rachunek kosztów, Akademia Controllingu, Poznań, (967 stron) oraz wielu artykułów z obszaru controllingu, zarządzania procesowego oraz business intelligence.
Dr Tomasz M. Zieliński to charyzmatyczny wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Łódzkim oraz w Akademii Controllingu Sp. z o.o.
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Stażystka dziewięciu staży zagranicznych na europejskich uczelniach. Od 2002 roku zajmuje się badaniami nad funkcjonowaniem przedsiębiorstw rodzinnych. Wyniki swoich badań zawarła w 76 publikacjach oraz referowała je na kilkudziesięciu konferencjach w kraju i zagranicą. Obecnie adiunkt w Katedrze Marketingu i Sterowania Ekonomicznego na Wydziale Inżynierii i Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Ekspertka Instytutu Biznesu Rodzinnego. Jest członkiem Family Business Foundation, Inicjatywy Firm Rodzinnych, Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu i Towarzystwa Zarządzania Produkcją.
To specjalista w zakresie biznesów rodzinnych, projektów restrukturyzacyjnych, joint venture oraz transakcji fuzji i przejęć polskich i zagranicznych przedsiębiorców. Jest ekspertem w dziedzinie prawa cywilnego, a szczególnie prawa spółek, w tym funkcjonowania organów władz oraz odpowiedzialności członków zarządu i rady nadzorczej w spółkach prawa handlowego.
Ma doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie transakcji typu M&A, strukturyzacji międzynarodowych przejęć i reorganizacji grup kapitałowych dla funduszy inwestycyjnych oraz inwestorów branżowych. Opracował oraz wdrożył szereg restrukturyzacji i optymalizacji podatkowych związanych zarówno z nabyciem jak też działalnością operacyjną spółek. Niezależnie, specjalizuje się w doradztwie podatkowym na rzecz klientów indywidualnych, prywatnych przedsiębiorców oraz firm rodzinnych, w tym także w zakresie przygotowania i przeprowadzenia procesów sukcesyjnych z perspektywy podatkowej. Jest współautorem publikacji „Narodziny Firmy Rodzinnej” oraz szeregu innych publikacji prasowych w tym zakresie.
Radcą Prawny i specjalista w doradztwie z zakresu prawa handlowego, w tym w szczególności fuzji i przejęć, przedsięwzięć typu joint venture oraz projektów restrukturyzacyjnych. Równolegle, specjalizuje się w doradztwie sukcesyjnym oraz wsparciu prawnym w budowaniu ładu korporacyjnego dla firm rodzinnych. Jest między innymi współautorem publikacji „Narodziny Firmy Rodzinnej” oraz szeregu innych publikacji prasowych w tym zakresie.
Pomaga liderom 89 roku w zachowaniu ich dziedzictwa oraz zespołom, organizacjom i markom w narodzeniu się na nowo. Wspólnie z liderami i zespołami współtworzy kulturę organizacji opartą na poczuciu psychologicznego bezpieczeństwa, dzięki któremu zespoły pracują z radością, poczuciem sensu i dumy. Wspiera organizacje, właścicieli i zarządy w szybkim odkryciu tożsamości, istoty i DNA organizacji oraz marki, dzięki autorskiej, opatentowanej metodzie „Brand Impulse®“.
W Abris Capital Partners skupia się głównie na badaniu i analizie potencjalnych możliwości inwestycyjnych oraz wspiera działania związane z tworzeniem wartości w spółkach portfelowych. Przed dołączeniem do firmy pracowała w bankowości inwestycyjnej w Moelis & Company w Londynie i Vienna Capital Partners w Warszawie, koncentrując się na fuzjach i przejęciach, oraz restrukturyzacji. Absolwentka London Business School i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Ekspert o wyjątkowej specjalizacji w zakresie papiernictwa i ponad 20-letnim doświadczeniu. Sprawuje nadzór nad produkcją, techniką i technologią w fabryce Velvet CARE w Kluczach. Jest także odpowiedzialna za kontrolę jakości i BHP. Z Velvet CARE związana od 2001 roku. Absolwentka inżynierii procesowej ze specjalizacją papiernictwo.
Jej codzienne działania biznesowe są nakierowane na zmianę status quo detalistów. Zachęca ich do zmiany myślenia o handlu i wykorzystania pełni potencjału sprzedażowego drzemiącego w każdej marce.
Realizuje to m.in. poprzez:
Jej motto:„Kreatywność to inteligencja, która dobrze się bawi.” – Albert Einstein
Ekspert efektywności biznesowej i wizjoner, mówca i doskonały praktyk dzielący się swoimi doświadczeniami, do których należy zaliczyć ponad 20 projektów wdrażania zmian, z czego połowa w firmach rodzinnych i właścicielski. Interim Manager z 15-letnim doświadczeniem.
Orędownik produktywności, dla którego wszystkie narzędzia i działania, choćby najbardziej rozwinięte technologicznie, są tylko drogą do celu, jakim jest efekt i usatysfakcjonowani ludzie, którzy go tworzą.
Zanim wszedł na ścieżkę interim managementu, zdobywał doświadczenie tworząc od podstaw i doprowadzając do pozycji lidera branży swoją firmę usługową B2B (od poziomu start-up’u do sprzedaży), a następnie pracując w ogólnopolskiej firmie konsultingowo-wdrożeniowej.
Autor książek z zakresu usprawniania biznesu i wdrażania zmian, oraz 2 metodyk biznesowych.
Założyciel i Członek Rady Dyrektorów Stowarzyszenia Interim Managers.
Adwokat, specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, nieuczciwej konkurencji, sporach.
Zarządza zespołem kancelarii Patpol Legal, gdzie zajmuje się obsługą spraw dotyczących naruszeń patentów, znaków towarowych i wzorów, jak również spraw o naruszenie praw autorskich i dotyczących nieuczciwej konkurencji. Reprezentuje klientów zarówno przed sądami cywilnymi, jak i karnymi, organami ścigania oraz organami celnymi.
Prowadzi postępowania przed sądami administracyjnymi i postępowania o unieważnienie patentów, znaków towarowych i wzorów przed Urzędem Patentowym RP.
Jest wiodącym prawnikiem w postępowaniach dotyczących wynalazków implementowanych za pomocą komputera toczących się przed polskimi sądami administracyjnymi. Był jednym z członków zespołu doradzającego w sprawie dotyczącej wyjątku Bolara w prawie polskim.
Mec. Piróg zaprasza na konsultacje eksperckie w zakresie: ochrony własności intelektualnej, patentów, znaków towarowych, walki z towarami podrobionymi; importu równoległego; ochrony nazw domen internetowych; prawnej obsługi przedsiębiorstw, prawa pracy (we wtorek, 19 maja oraz w środę, 20 maja w godzinach 15.00 – 17.00)
Jest europejskim i polskim rzecznikiem patentowym z olbrzymim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie znaków towarowych i wzorów przemysłowych.
Jako prezes zarządu kancelarii patentowej Patpol odpowiada za rozwój jej strategii biznesowej skoncentrowanej na ludziach i innowacjach oraz zarządzanie zespołem ponad 90 specjalistów.
Jest członkiem organizacji branżowych, tj.: International Trademarks Association, MARQUES, Pharmaceutical Trade Mark Group oraz European Communities Trade Mark Association.
Prezes Zarządu LUG, twórca marki LUG, czołowego europejskiego producenta opraw i systemów oświetleniowych z 25letnim doświadczeniem.
Ryszard Wtorkowski, z wykształcenia elektronik, w 1989 roku założył spółkę cywilną LUG, której został wspólnikiem. Od tej pory konsekwentnie pracuje nad budową Grupy Kapitałowej LUG S.A.
W latach 2001-2007 pełnił funkcję Prezesa Zarządu LUG Sp. z o. o., a po zmianie formy prawnej na spółkę akcyjną w 2007 roku, Ryszard Wtorkowski pełni funkcję Prezesa Zarządu po dzień dzisiejszy.
W latach 2007 – 2009 Ryszard Wtorkowski pełnił funkcję Członka Zarządu Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Od 2008 roku jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. W latach 2011 -2013 pełnił funkcję Kanclerza Loży Lubuskiej Business Centre Club oraz Wiceprezesa Zarządu BCC. W 2012 roku został Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracji Zielonogórskiej.
2012 – Menadżer Roku 2011 – Gazeta Lubuska.
2014 – Menadżer Roku 2013 Branży Elektrotechnicznej, kategoria: producent – Rynek Elektryczny
2014 – Człowiek 25lecia Zielonogórskiej Gospodarki – Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra.
Stworzona przez Prezesa Wtorkowskiego Grupa Kapitałowa LUG, obsługujące łącznie 56 rynków na wszystkich kontynentach. Zrealizowała tak prestiżowe projekty jak II Linia Metra w Warszawie, Metro w Algierze, lotnisko we Frankfurcie nad Menem, Teatr Capitol we Wrocławiu czy Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, za projekt którego LUG otrzymał ostatnio główną nagrodę w konkursie Najlepsza Inwestycja Oświetleniowa 2014, konkursie organizowanym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego.
Menadżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w budowaniu i zarzadzaniu działem sprzedaży i marketingu oraz rozwijaniu rynków sprzedaży.
Z firmą Graal S.A. związana od 1994 roku, od samego początku związana z Działem Handlowym i Działem Marketingu spółki. W 2002 roku otrzymała nominację na Dyrektora Handlowego, a w roku 2003 została Dyrektorem Handlu i Marketingu. Obecnie pełni rolę Członka Zarządu oraz Dyrektora ds. Handlu i Marketingu w Grupie Kapitałowej Graal S.A.
Jest absolwentką wydziału Ekonomii Politechniki Koszalińskiej. Ukończyła podyplomowe studia na kierunku Marketing, podyplomowe studia na kierunku Controlling oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi.
Główne obszary osiągnięć i kompetencji:
Założyciel oraz Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Graal S.A. Z branżą spożywczą oraz przetwórstwa rybnego związany od 1988 roku. Od samego początku kariery zawodowej skoncentrowany był na rozwijaniu własnego biznesu. Doświadczony menadżer, który swoje kompetencje zawodowe skupia na zarządzaniu i przywództwie. Od 2005 roku, poprzez akwizycje, buduje Grupę Kapitałową Graal, będącą jednym z czołowych polskich podmiotów w branży przetwórstwa rybnego.
Najważniejsze osiągnięcia jako Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Graal S.A.:
Przedsiębiorca Roku 2012 w Polsce oraz laureat nagrody LEO 2018 w kategorii "Przedsiębiorca roku" w Niemczech przyznanej przez Deutsche Verkehrs-Zeitung. Urodził się w Winterswijk w Holandii. Studiował w Wyższej Szkole Transportu i Logistyki w Rotterdamie. W 1991 roku założył w Polsce oddział rodzinnego biznesu. W tym czasie firma zatrudniała zaledwie 12 osób, a obrót wynosił 5 milionów euro. Sam Ewald znał tylko kilka słów po polsku.
W ciągu ponad 29 lat działalności stworzył europejską firmę zajmującą się nie tylko transportem drogowym, ale także kompleksową obsługą obejmującą logistykę kontraktową, transport morski i lotniczy, FTL & transport intermodalny oraz logistyką produktów świeżych w temperaturach kontrolowanych, pod marką Fresh Logistics.
Obecnie Grupa Raben zatrudnia 10 000 pracowników, dysponuje łącznie 1 200 000 m² powierzchni magazynowej, a globalny obrót firmy sięgnął ponad 1,2 miliarda euro. Oddziały Grupy znajdują się w 13 krajach europejskich: w Czechach, Estonii, Holandii, Niemczech, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, w Polsce, na Słowacji, Ukrainie, w Rumunii, Bułgarii i we Włoszech.
Ewald Raben nie jest tylko dyrektorem generalnym. Zna logistykę od podszewki, jako młody chłopak pracował w rodzinnej firmie prowadząc ciężarówkę czy przenosząc palety. Zawsze był tam gdzie jego zespół, dzieląc misję, wizję i wartości Grupy Raben. Firma prowadzi swoje działania w sposób społecznie odpowiedzialny, polityka CSR Grupy skupia się na pozytywnych relacjach z lokalnymi społecznościami, środowisku naturalnym i pracownikach. Ewald uruchomił wiele kampanii i inicjatyw promujących bezpieczeństwo na drogach (www.niebadzdziki.pl), znaczenie transportu (www.transport-jest-potrzebny.pl) i zdrowego stylu życia.
Psycholog, Terapeuta rodzinny, Strateg rozwoju talentów i odkrywania tożsamości zawodowej – Cliffton StrengthsFinder
Mediator rodzinny, councellor, terapeuta systemowy, psycholog, prawnik. Członek Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Prowadzi mediacje rodzinne z osobami i całymi rodzinami trwającymi w konflikcie, wykorzystuje wykształcenie prawnicze oraz psychologiczne w celu osiągnięcia lepszych efektów. W pracy posługuje się podejściem systemowym oraz koncepcją integratywną. Najczęściej pracuje z osobami doświadczającymi problemów w relacjach, przeżywającymi trudności emocjonalne, cierpiącymi z powodu objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Wspiera w poznawaniu siebie, rozumieniu własnych uwarunkowań i dokonywaniu zmian sprzyjających rozwojowi. Zajmuje się doradztwem personalnym.
Psycholog, superwizor treningu psychologicznego oraz trener warsztatu umiejętności psychospołecznych i treningu interpersonalnego II stopnia, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne (od 1994r.), coach, certyfikowany terapeuta – praktyk The American Society of NLP Bandler & Associates, członek Rady Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Otrzymała certyfikat: European Certyficate in Psychology.
Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego w Poznaniu; od wielu lat ekspert, trener, doradca w projektach wspierania rodziny i rozwoju firm rodzinnych.
W ostatnich 16 latach jako trener biznesu, specjalizuje się w szkoleniach i doradztwie dla firm rodzinnych. Specjalizuje się głównie w szkoleniach interaktywnych z zakresu zarządzania i przywództwa, przeprowadzania sukcesji w firmie rodzinnej, inteligencji emocjonalnej i społecznej, komunikacji na wszelkich szczeblach zarządzania, komunikacji międzypokoleniowej, asertywności, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych wynikających z rodzinności firmy, zarządzania sobą w czasie, planowania i zarządzania zmianami w firmie, obsługi klienta, autoprezentacji. Realizuje się także jako doradca w firmach rodzinnych w obszarach relacji międzyludzkich, tworzenia kultury organizacyjnej firmy, skutecznego zarzadzania firmą, sukcesji.
Nick jest doświadczonym praktykiem w biznesie rodzinnym i obecnie dzieli swój czas pomiędzy świadczenie usług doradczych w ramach Family Business Consultancy klientom firm rodzinnych w zakresie zarządzania, transformacji i zagadnień związanych z dynamiką rodziny oraz Bath Business School, gdzie pracuje w niepełnym wymiarze godzin na badaniach doktoranckich i koncentruje się na pomyślnej integracji menedżerów nierodzinnych w firmach rodzinnych. Nick jest autorem „Doradzania przedsiębiorstwom rodzinnym” (Lexis 2017) i regularnie pisze i przemawia na różne tematy związane z biznesem rodzinnym zarówno dla właścicieli firm rodzinnych, jak i praktyków. Nick jest byłym prezesem International Center for Families in Business, posiada Advanced Certificate in Family Business Advising z Family Firm Institute (FFI) i jest członkiem International Family Research Academy (IFERA).
Emma jest doradcą ds. biznesu rodzinnego w Family Business Consultancy (FBC). Emma współpracuje z klientami w kwestiach takich jak transformacja pokoleniowa, ustanowienie zarządzania rodziną, zarządzanie dynamiką rodziny, integracja następnego pokolenia i inne.
Emma jest szczególnie zainteresowana kolejnym pokoleniem i prowadzi programy edukacyjne dla NextG. Szkoli także specjalistów z różnych dyscyplin pracy z firmami rodzinnymi. Emma regularnie pisze na temat firm rodzinnych i jest regularnie proszona o zabranie głosu na ten temat. Ma także doświadczenie w pracy jako prawnik korporacyjny, specjalizujący się w pracy z firmami rodzinnymi. Emma jest obecnie prywatnym liderem ds. zarządzania majątkiem w 100 największych brytyjskich kancelariach prawnych Michelmores.
Prywatnie, mieszka w Bristolu w Wielkiej Brytanii ze swoim mężem i trzyletnim synem.
Wojciech junior, syn Wojciecha – od dziecka podglądał funkcjonowanie rodzinnej firmy i wgryzał się w każdy aspekt działania biznesu. W W.Kruk przeszedł prawdziwy trening sukcesora i następcy: od stania za ladą poznańskich salonów, pracy w dziale sprzedaży, marketingu, produktu i finansów. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Korporacyjne doświadczenie zdobywał w Szwajcarii, pracując dla giganta OMEGA. Pierwsze samodzielne przedsięwzięcia prowadził w Japonii i Hiszpanii, gdzie zajmował się sprzedażą biżuterii. Przez rok mieszkał i pracował w Chinach, gdzie oprócz handlu polskim bursztynem, poznawał kulturę biznesową tego kraju, z myślą o dalszych inwestycjach. Po nagłym zwrocie w rodzinnej historii, osiadł w Poznaniu i razem z siostrą stworzył nową markę ANIA KRUK. Pasjonat historii, godzinami może opowiadać o Cesarstwie Rzymskim czy niewykorzystanych szansach Jagiellonów, a regały w jego domu uginają się od grubych książek. W każdy weekend ucieka na golfa lub zaszywa się w gronie rodzinnym na wsi.
Częstochowianin z urodzenia (1952), zamieszkania i zamiłowania. Absolwent Politechniki Częstochowskiej i przez 12 lat jej pracownik naukowy. Dr inż. metalurg z upodobaniem do „uprawiania” biznesu. Współzałożyciel w 1987 r. pierwszego w Polsce (prawdopodobnie) naukowego spin offu: Przedsiębiorstwa Usług Naukowo Technicznych Pro Novum sp z o.o. Fundator w 1993 r przedsiębiorstwa rodzinnego Kubara sp. z o.o. Twórca trzech, ogólnopolskich marek spożywczych: Ekoprodukt, Amarello i Dobra Kaloria.
W działalności gospodarczej poszukuje nowych wyzwań technologicznych i kreatywnych produktów zmieniających zachowania żywieniowe Polaków. Dobra Kaloria jako podstawowa marka firmy Kubara sp. z o.o., dobrze oddaje sens filozofii spółki Kubara – wytwarzać naturalną żywność z wartością dodaną.
W relacjach z kontrahentami wyznaje zasadę rzetelności kupieckiej.
Jako największą satysfakcję osiągniętą po latach prowadzonej działalności gospodarczej traktuje pojawienie się w firmie sukcesorów w osobach córki Karoliny i zięcia Michała.
Córka założyciela firmy Marka Kubary. Odpowiada za komunikację marki i wdrażanie nowych produktów. We wprowadzenie na rynek roślinnych klopsów i burgerów włożyła tyle serca, że zastanawia się czy nadal są one jeszcze wegańskie. Prywatnie mama trójki synów i wegetarianka od 6 lat, gotująca dla licznej rodziny w ilościach przemysłowych.
W 1983 roku rozpoczął wraz z bratem działalność gospodarczą w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych – powstała spółka Sanplast. Na początku 1990 roku firma zatrudniała 12 osób i jako pierwsza w Polsce rozpoczęła produkcję kabin prysznicowych. W 2000r. firma zatrudniała już 400 osób, obecnie jest to 503 pracowników. Oprócz Sanplastu, Rodzina Podraza kontroluje także założony w 2000r.w Mielcu – Sanglass – zakład przerobu szkła. W 2005r. Sanplast zakupił Hoesch Design, najstarszego niemieckiego producenta wyposażenia łazienek. W 2012 r. dokupił francuskiego producenta kabin prysznicowych – Leda S.A.S. Grupa jest jednym z największych polskich producentów wyposażenia łazienek – kabin prysznicowych, brodzików, wanien i systemów hydromasażu. Grupa „sanitarna” zatrudnia około 850 osób.
W latach 2004-2007 Sanplast kontrolował także spółkę Ceramika Gres S.A. produkującą płytki ceramiczne, sprzedaną w 2007 roku do Ceramiki Nowa Gala.
W ramach dywersyfikacji działalności od 2011r. jest budowana Grupa energetyczno – wiertnicza, w skład której wchodzi m.in. G-Term Energy Sp. z o.o. – operator jedynej prywatnej ciepłowni geotermalnej zlokalizowanej w Stargardzie Szczecińskim, będąca obecnie w rozbudowie. Po zamknięciu inwestycji, będzie to największa ciepłownia geotermalna w Polsce, zaopatrująca w ciepło Stargard Szczeciński w ponad 80%. Częścią grupy jest także firma m.in. UOS G-Drilling SA z siedzibą w Warszawie, mająca w zakresie działania: wiercenia otworów geotermalnych, wiercenia otworów w celu poszukiwania węglowodorów, prowadząca działalność na terenie Polski i Austrii oraz firma budownictwa infrastrukturalnego PPI Chrobok, specjalizująca się m.in. w przewiertach poziomych, posiadająca technologię Direct Pipe. Grupa łącznie zatrudnia około 750 osób.
Kolejnym zakresem działania jest branża finansowa. Wiesław Podraza posiada udziały w największym prywatnym funduszu inwestycyjnym TFI Investors.