Zadbaj o ustanowienie pełnomocnika swojej firmy
W firmach rodzinnych, w których tradycja łączy się z nowoczesnym podejściem do biznesu, odpowiednie zarządzanie jest fundamentem ich stabilności. Ustanowienie pełnomocnika to krok, który zapewnia bezpieczeństwo i sprawne działanie przedsiębiorstwa, niezależnie od okoliczności.
Prowadząc i rozwijając własną firmę, warto w którymś momencie pomyśleć o ustanowieniu pełnomocnika lub prokurenta. Dzięki wyznaczeniu zaufanej osoby do reprezentowania przedsiębiorstwa, można sprawniej zarządzać codziennymi operacjami, minimalizować ryzyko związane z podejmowaniem kluczowych decyzji i zapewnić ciągłość działania w przypadku nieobecności właściciela.
Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna – członek rodziny lub długoletni pracownik, a także osoba prawna, na przykład biuro rachunkowe. Do reprezentowania firmy można również ustanowić prokurenta. Może nim zostać każda osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Uprawnienia prokurenta są zawarte w Kodeksie Cywilnym i obejmują wszystkie czynności sądowe oraz pozasądowe dotyczące firmy, a więc reprezentowanie przed urzędami, zawieranie umów sprzedaży, najmu, zaciąganie pożyczek, a także zawieranie umów o pracę. Prokury udziela się pisemnie na czas określony bądź nieokreślony, z jednoczesnym wpisem do rejestru CEIDG.
W odróżnieniu od pełnomocnika, prokurent nie może zbyć firmy ani żadnych jej nieruchomości. Gdy w danym przedsiębiorstwie jest kilku prokurentów, udziela się im prokury łącznej, a jeśli taka osoba działa samodzielnie, jest to prokura samoistna. Poszukując informacji na ten temat w internecie, warto przy okazji zerknąć na wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z Betclic bonus promocyjny.
Rodzaje pełnomocnictw i procedura ustanowienia pełnomocnika
Posiadanie pełnomocnika daje firmie przewagę nad konkurencją i pozwala na efektywniejsze nią zarządzanie oraz szybsze podejmowanie decyzji. Najczęściej stosowane jest pełnomocnictwo ogólne, które musi być udzielone na piśmie lub opublikowane w CEIDG. Uprawnia ono do wykonywania czynności zwykłego zarządu, czyli zawierania umów, płatności i reprezentowania firmy przed urzędami. Stosowane są również pełnomocnictwa rodzajowe, obejmujące czynności, przekraczające zwykły zarząd i upoważniające pełnomocnika do działania tylko w określonych sprawach.
Ostatnim rodzajem pełnomocnictwa jest pełnomocnictwo szczególne, udzielane do konkretnej czynności, a jego ustalenie odbywa się w formie aktu notarialnego. Wymagane jest ono, przede wszystkim do zbycia przedsiębiorstwa, do zbywania i obciążania nieruchomości, a także do czynności, na podstawie których następuje oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania. Ustanawiając pełnomocnika, należy wpisać go do ewidencji CEIDG, w której muszą znaleźć się jego dane osobowe i zakres działania.
W przypadku prokurenta, gdy następuje śmierć właściciela firmy, staje się on zarządcą sukcesyjnym. Każdego pełnomocnika lub prokurenta można w dowolnym momencie odwołać, najlepiej w formie pisemnej. Jeżeli prokurent lub pełnomocnik byli wpisani do rejestru CEIDG, to koniecznie należy złożyć wniosek o ich wykreślenie.
Pełnomocnik lub prokurent w firmie to osoby wspierające i zapewniające bezpieczeństwo funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mogą odciążyć właściciela w codziennych zadaniach i pozwolić mu na skupienie się na strategii rozwoju biznesu.